Tabiata ve yaşama adanmış bir ağıt: Tepeler Düştü

2021 mayıs’ında dört parçadan oluşan ‘kalk yataktan’ ep’sini yayınlayan başka yer, yeni teklisi ‘tepeler düştü’yle yolculuğuna devam ediyor. grubun 2022 yazında piyasaya çıkması planlanan yeni albümünde yer alacak parçalardan biri olan ‘tepeler düştü’ tabiata ve yaşama adanmış bir ağıt. umutsuz, kırgın ve öfkeli. hedefinde hoyratlığı, hırsı ve ahmaklığıyla insan var.
‘tepeler düştü’ yine Rakun Müzik etiketiyle 3 aralık cuma günü tüm dijital platformlarda yerini alıyor.

Şarkıyı dinlemek için:

https://bfan.link/tepelerdustu

söz, müzik: başka yer
vokal: çağrı küçükay
gitar: erol arman
gitar: kerem başoğlu
bas: selcan peksan
davul: burak beyrek
synth / klavye: denizer özveren
kayıt & miks: denizer özveren (jingle factory)
mastering: güven ersoysal (babajim istanbul)
prodüktör: denizer özveren
kapak tasarımı: gamze işcan
Fotoğraf Credits;
1 – aylin güngör
2- kemal seçkin
başka yer hakkında …
başka yer yepyeni bir şey, ama kökleri oldukça gerilerde yatıyor. kadro son halini alana  kadar herkes uzun mesafeler yürüyor; yollar dönüp dolaşıyor, kesişip ayrılıyor ve nihayet 2019’da taşlar yerli yerine oturuyor.
erol (gitar) ve çağrı (vokal) ikibinli yılların başında ‘ricochet’ çatısı altındalar. kendi şarkılarını yapmanın hazzını beraber tadıyorlar. 2001 yılında ‘ricochet’ ilk kaydı olan yedi parçalık “capt. ahab” ep’sini kendi imkanlarıyla kaydediyor, basıyor ve dağıtıyor.
hayat ‘ricochet’ kadrosunu çok geçmeden birbirinden ayırıyor, aradan geçen bulanık bir kaç sene var ve sonra 2006’da, aynı ikilinin de içinde bulunduğu ‘geist’ projesi çıkıyor ortaya. o zamana kadar bir çok grupla çalışmış, sahne almış, kayıtlar yapmış olan burak (davul) da projede yer alıyor. yıllar sonra başka yer’de buluşacak olan üçlünün yolları ilk kez burada kesişiyor.
‘geist’ üç parçalık “three more ways to die” ep’sini kaydediyor, yaklaşık iki yıl boyunca konserler veriyor, gülüyor, ağlıyor ve sonra sessizce ortadan kayboluyor.
2009 yılında ‘ricochet’ kadrosu tekrar bir araya geliyor. 2010’da ilk resmi uzunçaları olan “the burning one” peyote müzik etiketiyle yayınlanıyor. yoğun konserlerle geçen bir kaç yıl, çalkalanan bir ülke, tekrar ayrışan hayatlar ve nihayet ‘ricochet’ yolun sonuna geliyor.
başka yer’in temellerinin atıldığı yıl 2016. erol ve burak tekrar bir araya geliyor ve ucu açık, deneysel bir projeye girişiyorlar. 2017’de çağrı bu ikiliyle tekrar buluşuyor, üstüne selcan (bas) ve kerem (gitar) de projeye dahil oluyorlar. selcan şiir kitapları yazmış, kerem besteler yapmış, hep yaratmışlar, müzikle iç içe olmuşlar ama bu onların ilk gerçek grup deneyimi.
bu buluşmalarla birlikte nihai kadro oluşmaya başlıyor. geride tek bir eksik var ve o da yine aynı yıl içinde tamamlanıyor. ingiltere’de aldığı ses mühendisliği eğitiminden sonra tonmaysterlik ve prodüktörlük yapan, hem bireysel olarak, hem de ‘kuytu’da gitar çalan, şarkı yazan ve söyleyen denizer grubun prodüktörlüğünü üstleniyor.
böylece yapboz tamamlanıyor. başka yer hala resmen doğmuş değil ama hikayedeki kırılma anı yaklaşıyor.
altılı 2018’de ‘seawolf and wonders’ ismiyle dört parçalık “independenta” ep’sini 3k1a etiketiyle yayınlıyor ve bu aynı zamanda bir dönemin de kapanışı. artık yeni bir sayfa açılıyor.
kırılma anı nihayet 2019’da geliyor ve grup, müziğini türkçe sözlerle yapmaya karar veriyor.
kendine başka yer diyor; uyuşturulmayı, duyarsızlaşmayı, alışmayı reddederek ilk cümlesini kuruyor.
kalk yataktan…
başka yer’in dört parçalık ilk ep’si “kalk yataktan” geçtiğimiz aylarda Rakun Müzik etiketiyle yayımlandı ve hız kesmeden müziklerini duyurmaya devam ediyorlar.
likeheartlaughterwowsadangry
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Erişim engellendi !