Spacker ile Röportaj – Konuk: Can Satandizzy

Spacker ile Röportaj’ın bu bölümdeki konuğu Can Satandizzy. Can bir müzisyen. Kendisine hoş geldin, diyor ve sorulara geçiyorum.

1- Can Satandizzy kimdir?
Yaşım 22. Bursa’da yaşıyorum. Yaklaşık olarak 2012’den beri müzik ve 2015-2016 yılları itibariyle tam olarak metal müzik türlerinin içine girmiş bulunmaktayım. Bir süre elbette tür değişimi yılları yaşasam da şu an belirli türlerin hakimiyetine sahibim.


2- Doom, Gothic ve Black metal ve alt dallarının müzisyenisin. Kendini en çok hangi türe yakın hissediyorsun?
Kendimi en çok doom türüne yakın hissediyorum; o ağırlık, tonlar, vokaller ile doom türü beni en çok etkileyen tür olmuştur.

3- Doom/Gothic Metal grubunuz var Makus adında ve senin solo Depressive Suicidal Black Metal grubun Satandizzy var. Makus ve Satandizzy ne anlama geliyor, neden bu isimleri seçtin?
Öncelikle Satandizzy projesini başlattığımda DSBM olarak başlattığım doğru. Şu an gidişatı biraz değiştirdim denilebilir; tür ve isim, parçalar hakkında. Makus’a değinirsek grubun ortak kararı ile koyulmuş bir isimdir. Uğursuz, talihsiz anlamına gelir. Makus’ta sözler yaşantılarımızdan esinlenerek yazılır. Yaşantımızın en diplerinde veya gözlerimizin önünde tanıklık ettiğimiz birçok yaşanmışlıktan esinlenerek yazılır. Genel olarak yaşanmışlıkları düşündüğümüzde isme uygun olduğu kararını aldık. Satandizzy ismi ise 2012-2013 senelerinden kalan bir takma ad. Arkadaşlarım aracılığıyla konuşurken böyle bir konu döndü. Daha sonrasında hitap şeklinde alışkanlık oluştu. O zamandan beri bu takma adı kullanıyorum.

4- Gothic Metal nedir?
Aslında bakarsanız Gothic Metal, Heavy Metal’in bir alt türüdür. 1990 Zamanlarında üretilmiş bir türdür. Bana sorarsanız melodinin ön plana çıkması ile ünlüdür. Kişisel yaşanmışlıklar, hüzün, keder, kırgınlık tarzlarında roman misali sözler ağırlıklıdır.


5- Makus ile 9 şarkıdan oluşan bir albüm yayınladınız. Hilal Türker ile çift vokal yapıyorsunuz. Imprinted albümü. Bu albümden bahsedebilir misin?
Albümde Önceliğimiz sözler ve melodi oldu. İçlerinde Hilal Türker’in solo seslendirdiği “Zagubikh Vsichko” İle 1 Bulgarca, 1 Türkçe, 6 İngilizce ve 1 intro olmak üzere 9 şarkı ile Imprinted albümü tamamlandı. Sözlerde Gothic türüne ağırlık verilirken, melodilerde doom türüne ağırlık verdik.

6- İngilizce ve Türkçe tamam ama Bulgarca sözler neden yer alıyor?
Genel olarak bakıldığında, Makus, Türk gruplarında Bulgarca söz kullanan bir gruba denk gelmedi. Hilal Türker’in Bulgarca diline hakimiyeti olmasını değerlendirerek farklı bir deneyim yaşayıp aynı zamanda dinleyicilere yaşattık.

7- 9 şarkı arasından sadece 1 tanesini Türkçe yapmak sizce bir eksik veya dezavantaj değil mi? Ben yerli gruplarımızın Türkçeye ağırlık vermesini isterim açıkçası.
Dinleyicilerimizden benzer tepkiler ve istekler aldık. İlk albümü yazarken Türkçe sözler denendi, ancak parçalara İngilizce sözlerin daha uyumlu olduğu fark edildi. Bu nedenle çoğunlukla İngilizce dilinde yazıldı. 2. albümde Türkçe ve İngilizce şarkıları dengede tutacağız.

8- Imprinted albümünün liriklerine baktığımız zaman dünyayı yaşanmaz hale getiren insanlığa bir kininiz var. Hayatın gerçeklerine değiniyorsunuz. Pişmanlıklar ve aşk da var sözlerinizde. Ben sözlerinizi gerçekten beğeniyorum ve merak ediyorum; ilham kaynağınız ne?
Albüm sözlerinde biraz daha ağırlığa sahibim; tabii ki Hilal Türker ve mix&mastering ve aynı zamanda Makus’un bas gitarını üstlenen Sercan Çetin ile ortak şekilde yazıldı. Dünyada yaşanılanlar, yaşanılamaz bir dünya, aç gözlülük, bencillik, şiddet ve sevgi sözlerin büyük kısmında yer aldı. Her çeşit pisliği barındırdığımız dünyanın yükü onlarca farklı şekilde canımızı yaktı. Makus’ta daha çok dünyanın yavaşça yok oluşunu dallara bölmeye çalıştık, içine biraz sevgiden çektiğimiz işkenceye, zamanında yaşadığımız pişmanlıkla ve genel kişisel sorunlara değindik.


9- Solo grubun Satandizzy hakkında konuşalım biraz da. Satandizzy senin için ne ifade ediyor? Şu yüzden soruyorum, Satandizzy ve Makus birbirinden liriksel olarak da farklı bence. Yani Makus daha genel sözleri içeriyor, kurgu var sözlerde. Ancak Satandizzy’deki sözlerde kurgu yok, hep seninle ilgili bir hikayesi var gibi. Seni ifade eden sözler olduğunu düşünüyorum. Katılıyor musun?
Kesinlikle katılıyorum. Öncelikle Satandizzy projesinin gidişatı tamamen değişmiş durumda. Farklı bir isim ile grup haline getiriliyor. Türü DSBM/Doom olacak şekilde albüm haline getirilip yayımlanacak. Satandizzy projesinde tek başıma yer alıyorum, tüm müziği tek başıma yaratıp dinleyicilere sunuyorum. Aslında amacım tam olarak dinlenmek değil; içimi dökmek, hissederek dinleyen insanlara ulaşmak. Satandizzy, tamamen kişisel yaşantımdan hikayeleri barındıran anı yüklü depresif lirik ve melodi ağırlıklı bir DSBM/doom projesi. İki türü aynı anda değil şarkılar arasında barındırıyorum. Albüm için ise şarkılar yeniden düzenlenip üzerine 4 şarkı daha eklenerek albüm şeklini alacak. Türler arası amacım ise DSBM dinleyicilerinin dinlerken kendini içinde bulduğu ağır psikolojik tramvalar ile doom dinleyicilerinin dinlerken doom metalin ağırlığını hissederken melodiler ile iki türün birleşmesini sağlamak.

10- Senin için hangisi daha özel ve önemli; Makus mu Satandizzy mi?
Tam anlamı ile ikisinin arasındayım, önceliğim makus ancak satandizzy projesinin kişisel değinmişliği daha fazla. Birinde dış duygularıma yüklenirken diğerinde iç duygularıma nefretimi kusuyorum. Yani ikisinin birleşimi beni tamamlıyor diyebilirim.

11- Bir günün nasıl geçiyor?
Şu an çalışmıyorum. Bu nedenle akşama kadar çoğunlukla boş geçiyor, akşam ise kayıtlar ile ilgileniyorum, manzaralara gidip söz yazıyorum. En çok geceyi sevdiğim için genelde hava aydınlanana dek uyumuyorum. Gece, melodiler kafamın içinde, düşüncelerimin diplerinde daha güzel, gittiğim manzaralarda ise lirikler sözlerimi daha güzel şekillendiriyor.

12- En büyük hayalin ne?
Benim en büyük hayalim ile birlikte genel olarak insanlığın en büyük hayali olumsuz düşünce yapısından kurtulmak diye düşünüyorum. Soruya daha da kişisel olarak bakarsak elimden geldiğince içimi dökebileceğim içerikler üreterek arkamda izler bırakmak.

13- Varsa eğer en büyük pişmanlığın veya hayal kırıklığın ne?
En büyük pişmanlığım sevmek olabilir. Ancak bana birçok şey katan şey de sevmek. En büyük hayal kırıklığım birçok kişi gibi istediğim hayata sahip olamamak.


14- Gelecekte bizi nasıl çalışmalar bekliyor olacak?
Makus için fazla acele etmemek ve elimizden geldiğince güzel işlere imza atmak temel amacımız. Makus ile daha uzun bir yolumuz var. Konserler, belki de festivallerde dinleyicilerle buluşacağız. Satandizzy projesi ise çıkartılacak olan albüm ile kalmayacak aynı türde ilerleyip daha fazla çalışma yürütülecek. Aynı şekilde konserlerde izleyicilere duygularımızı geçirmeye çalışacağız.

15- Eklemek istediğin bir şey var mı?
Kişisel olarak eklemek istediğim tek şey, müziksiz kalınmamalı. Müzik en yakın dost, en yakın dert arkadaşıdır. Kendinizi müziksiz bırakmayın. Takipte ve metal ile kalın.


Röportajımıza katıldığı ve sorularımızı samimiyetle cevapladığı için Can Satandizzy’ye çok teşekkür ederiz.

likeheartlaughterwowsadangry
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Erişim engellendi !