Soft Analog’tan 5 Klip 1 Hikaye!

Soft Analog 21 Mayıs Cuma günü EP’nin ilk teklisi Mesafeler’in klibini müzikseverlerin beğenisine sundu. 5 şarkıyı 5 klip ile tek bir hikayeye dönüştüren müzik grubu Soft Analog bu konsept içerisinde modernizm, kentleşme, birey-toplum ilişkisini irdeliyor.

Soft Analog, 21 Mayıs Cuma günü yayınladığı Mesafeler şarkısı ile EP’nin açılışını yapmıştı. EP bir konsept çerçevesinde, içinde bulunduğumuz bu çağda kentleşme, birey-toplum, ilişkiler ve bu kavramların bizi sıkıştırdığı hayatlarımızda zorlu bir yolculukta olduğumuza vurgu yapıyor. Ayrıca bu sürecin farkındalıkla yaşanmasının önemine dikkat çekiyor. Mesafeler’i EP’nin çıkış parçası olarak seçen Soft Analog grubu, bu teklide dış dünyayla olan bağı gittikçe zayıflayan bir karakterin hislerini konu alarak bizi yarattığı dünyaya davet ediyor. 5 şarkılık EP’nin her bir parçası klibi ile birlikte, bu anlatının bir bölümü olarak dinleyiciye sunulacak. Dans performansı ile çekilen kliplerin her bölümü aynı karakter etrafında kalarak bir ilişkinin çeşitli evrelerini imgeliyor. Temmuz’da tamamı yayınlanacak ‘’Arasında Dünyanın’’adlı EP ile birlikte yapmak istedikleri konsept projelere giriş yapan Soft Analog, gelecekte de konsept projeler ile dinleyicisiyle etkileşime geçmeyi planlıyor.

Soft Analog ‘’Arasında Dünyanın’’ EP’si için çekilen 5 kliple ilgili yorumlarını şöyle aktardı:

’’Kliplerin yapımı, Selçuk Demirci yönetmenliğinde Morrie Records’a ait. EP’de dans parçalarının ağırlıkta olması dolayısıyla, klipleri alanı oldukça geniş olan performans sanatı etrafında şekillendirdik. Performans sanatçılarının da yönlendirmesiyle anlatımı; toplar, küreler ve iplerle destekledik ve bütünde deneysel bir anlatıma gittik. Şarkılarımız oldukça kavramsaldı ve görsel dünyanın anlatımı da bu şekilde olmalıydı. Kliplerin sanat kısmından mekanına kadar seçilen her şeyin bir anlamı vardı. Bu konsepte çokluk ve kalabalık hissi yaratacak her şeyden uzak durduk. Bizim için bir diğer önemli konu da kliplerin bir arada izlendiğinde de ayrı ayrı izlediğinde de izleyicinin zihninde bir iz bırakabilmesiydi.’’

Klipler hakkında görüşlerini aldığımız Selçuk Demirci; “Alternatif olarak tanımlanan birçok müzik türünü yakından takip ediyorum ve bu tür müzikal ifadelere görüntüler üretmeyi seviyorum. Projeye başlamadan önce Soft Analog’un müzikal yaklaşımı ve kendini ifade etme biçimi üzerine uzun uzun toplantılar yaptık. Sonuç olarak görsel dünyada yakalamaya çalıştığımız şey Soft Analog’un EP’de yarattığı renkli ama yalın anlatıma çok yakın olmalıydı. Bu konseptin ve çekilen beş klibin Soft Analog’un dünyasını yansıttığını düşünüyorum.’’ dedi.

EP’nin şarkılarının tamamı ve klipler Temmuz ayı başında dinleyicisi ile buluşacak. EP sırasıyla Haziran ayında “Kaçardım” şarkısının ardından Temmuz ayında “Bir Çırpıntı Var”, “Kim Gösterir Bana Nasıl Olunmalı?” ve “Yolculuk” parçalarının yayınlanmasıyla tamamlanacak.

likeheartlaughterwowsadangry
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Erişim engellendi !