Serkan Tosun’dan farklı acı ve seslere dokunan yeni bir EP: “La Gran Bellaza” yayında.

Serkan Tosun’un bağımsız olarak yayımladığı yeni EP çalışması, müzikseverlerle buluştu. EP, “La Gran Bellaza” adını taşıyor. La Gran Belleza, Serkan Tosun’un Introduction to Humanity mahlası ile yayınladığı 3.EP. Ayrıca yayınlanmış 3 albüm ve 8 tekli daha mevcut.

Müzik kariyerine uzun yıllar İspanya’da devam eden başarılı müzisyen, İspanya’da da ses getiren birçok farklı projede yer almış ve yakın zamanda Türkiye’ye dönüş yapmıştı. Çalışmalarına artık Türkiye’de devam edecek olan Serkan Tosun, albümüne de İspanyolca bir isim vermeyi tercih etmiş. “La Gran Bellaza” literal olarak Türkçe’ye “Büyük Güzellik” olarak çevrilen, daha çok benzersiz güzellik olarak anlamlandırılan İspanyolca bir terim.

Serkan Tosun “La Gran Bellaza” ile ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor:

“Sanırım yazdığım en kişisel öykünün ürünü bu EP. Öyküyü ve şarkıları, 20 Kasım-30 Kasım arasında yazdım ve kaydettim.

Kahramanımın yaşamını tamamen değiştiren 9 günlük kırık bir aşk hikayesine odaklanıyor öykü ve şarkılar. Kendi yazdığınız bir hikâye hayatınızı değiştirebilir mi? Kesinlikle evet!

 

Çok hızlı yaşanmış kırık bir aşk hikayesinde her güne ait unutulmaz bir anı, bir ritüel vardır. Her gün yeniden hatırlar, hiçbir zaman unutamazsın. Aşk acısı hiç dinmez. Hele hele bu hayatının aşkı ise. Hikâye tamamen bu duruma odaklanıyor.

Öykü ve şarkılar artık bitipte son noktasını koyduktan sonra öykünün dondurucu soğuğunda her birisine yeni outrolar yazdım. Benim için daha da anlamlı oldular. Kederden paramparça olmanın ezgileri olarak finale eklendiler. ”Aslında bu öykünün sanata yansıyan tek katkısı bu EP olmamış. Şu anda editör sürecinde olan ve yüz şiirden oluşan bir de şiir kitabı yazmış Serkan Yakın zamanda edebiyat severlerle buluşacak şiir kitabının ismi ise; “Aşk İçin Bir Blues”. Şiirler de yine Serkan’ın yazdığı “La Gran Belleza” isimli öyküden filizlenmiş.

EP’deki şarkılar ve hikayelerini yine Serkan Tosun’un açıklamalarıyla öğreniyoruz:

“Eksi 12’nin ana öykü ile çok derin bir bağı var. -12 derecede her şey donmuş ama yok olmamıştır. Ve “Benzersiz Güzellik” sonsuza kadar yaşar. Bu hikâye hep -12 derecede saklanacak ve hiç yok olmayacak. Şarkıyı canım Makbusch seslendirdi ve aranje etti. EP’nin de ilk şarkısı.

EP’ye adını veren, La Gran Belleza, bir rüyanın son anlarını anlatıyor. Uçuşu hatırlatıyor. Uçtuğum anları hiç unutmamak için yazdım. Ve elbette uçarken düşebilirsiniz de.

9 Days in North of Heaven. Okuduğumuz, izlediğimiz ya da hayal ettiğimiz belki de milyonlarca cennet tasviri var. Cennetin Kuzey’inde geçen bir öyküye ben hiç denk gelmedim. Yaratılmış cennetlerin en güzeli ve en soğuğunda geçiyor hikâye. Şarkı bu cennetin tasviri. Şarkıyı yazarken Riley Blue’dan (Sense 8) çok ilham aldım. Onun buz üzerindeki umarsız yatışı beni çok etkiledi.

En La Tierra yani Toprakta. Bazen düş gerçeğe döndüğünde yaratılmış cennetinin aslında bir avuç çorak topraktan ibaret olduğunu görebilirsiniz.

Ve G., EP’nin en gerçek şarkısı oldu bence. Çok üzgün bir veda. Öykü bittikten sonra eklendi EP’ye. Hayatınızın aşkını bulmuş olmanız gerçekliğini, onu kaybetmiş olmanız değiştirmez değil mi?”

EP’nin kapanış şarkısı olan G.’nin başarılı müzisyen için başka bir anlamı daha var. Serkan, epeydir aradığı soundu bu şarkıyla yakaladığını düşünüyor. Müzisyen, bundan sonra yeni çıkacak şarkılarının da uzunca bir süre bu soundun devamı olacağını belirtiyor.

Serkan Tosun’un “La Gran Bellaza” EP’sini tüm dijital müzik servislerinden dinleyebilirsiniz.

https://open.spotify.com/album/0fs3KDqf8zl4O1CRP9ue7v?si=nxEx9DauRD6-eiF8KfOObg

https://music.apple.com/tr/album/la-gran-belleza-ep/1608896748

likeheartlaughterwowsadangry
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Erişim engellendi !