Her Anne Bir Ömür, Her Gün Anneler Günü

Anneler günü; annelerimize sevgimizi ,önemsediğimizi gösterdiğimiz o özel gün…Kimi insanlar tarafından çok önemli kılınan;kimi insanlar tarafından sevginin bir güne sığmayacağını düşündüklerinden çok üzerinde durulmayan bir gün… Peki Anneler Günü nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır?

Öncelikle Anneler günü farklı ülkelerde,farklı günlerde kutlanır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.

Anneler Gününün Antik Doğuşu

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna her yıl verdikleri ilkbahar festivali kutlamaları ile başlar. Antik Romalılar ise Ana Tanrıça Kibele onuruna İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden bu günü kutluyorlardı.

Anneler Gününün Yakın Çağ Tarihçesi

Anneler Günü ilk olarak , ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü ile başlamıştır. Anna Jarvis 1864 doğumlu ABD’li bir öğretmendir. 1902 yılında babasını kaybetmiş ve annesiyle ABD’nin Philadelphia eyaletine yerleşmiştir. Yaklaşık üç yıl sonra ise 9 Mayıs 1905 yılında annesini kaybetmiştir. Anna Jarvis , annesinin cenazesinden iki yıl sonra Mayıs’ın ikinci pazar günü yani annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırmıştır. Bu anma gününde arkadaşlarına bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini öne sürmüş ve anneler günü ritüeli ilk bu şekilde ortaya çıkmıştır. Jarvis’in bu fikri 1914 yılında Kongrenin de onayıyla Amerika çapında bir gelenek haline gelmiştir. 

Ülkemizde ise Anneler Günü;

Ülkemizde Anneler Gününün resmi kabulü Türk Kadınlar Birliğinin özel girişimi ve önerisi ile gerçekleştirilmiştir. 1955 yılından itibaren her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü “Anneler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Anneler Günü aslında….

Bu günde ortaya çıkan çiçek,hediye satışlarının çok yüksek oranlara ulaşması ise bu günün ticari yönüdür. Jarvis, aslında dini ağırlıklı bir kutlama ya da anma olarak düşünüp Anneler Günü hareketini başlatması sebebiyle bu özel günden ticari çıkar sağlamaya çalışanlara karşı hukuki savaş açarak yıllarını geçirmiştir fakat, davaların hepsini kaybedip kapitalist sisteme yenilmiştir.

 

Anna Jarvis diyor ki :

“Aşırı duygusal, samimiyetsiz bu hazır kartlar ya da hazır telegraflar, sizin için dünyadaki herkesten daha çok şey yapan bir kadına gönderildiği zaman, tembel olduğunuzdan başka hiçbir mesaj vermiyor…”

Sonuç olarak…

Anna Jarvis’in başlatmış olduğu bu hareket başarı ile sonuçlanmış,ancak kendisi evlenmeye veçocuk sahibi olmaya fırsat bulamamıştır.

Tüm annelerin senede bir gün de olsa mutlu olmalarını sağlamış, ancak kendisi son günlerini Pennsylvania’da bir akıl hastanesinde geçirmiş , yalnız bir şekilde 24 Kasım 1948 yılında hayata veda etmiştir.

 

Bir de notum var…

Annelerimiz bizim en değerli varlıklarımız ama sadece bir gün değil bir ömre sığdırabilmemiz önemli olan. Bir gün hediye vermektense ömrümüzü ömrüne hediye edelim ki anneler günü değil, Anneler yılımız , Anneler yıllarımız, Anneler ömrümüz olsun.

likeheartlaughterwowsadangry
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Erişim engellendi !