Ferit Tunçer’den metal-rock soundunu özleyenler için yeni şarkı: “Değişmeli”

Ferit Tunçer’in yeni şarkısı “Değişmeli” OnAir Sahne etiketiyle yayımlandı.

Geçtiğimiz yıl solo kariyerine ağırlık veren Ferit Tunçer, yine toplumsal tepkilerimize tercüman olan bir şarkı ile müzikseverlerle buluştu. Sözleriyle dinleyiciye değişmekten ve değiştirmekten korkmamaya davet eden “Değişmeli” rock soundu ile de yayımlandığı ilk günden itibaren Apple Music Türkiye ve Fizy Müzik listelerinde yer aldı.

Şarkının hikayesini Ferit Tunçer şöyle anlatıyor:
“Hepimizin hayatında bazen paylaştığımız bazense anlatamadığımız kırgınlıklar, karşılaştığımız zorluklar oluyor.
Bugün geldiğimiz noktaya bakınca tüm dünyayı etkisine alan ne yöne gittiğini hala bilmediğimiz salgını bile unutturan, aslında hukuk, adalet ve liyakat doğru işlese var olmaması gereken birçok ortak kaygılarımız ve korkularımız var.
Yaşam hepimiz için giderek zorlaşıyor ve gelecek planları yapamaz hale geliyoruz.

İşte bu şarkının hikayesi burada başlıyor. Bu şarkı, göz göre göre gelen ama birlikte değiştirebileceğimiz gelir eşitsizliği ve yoksulluğu, kadın cinayetlerini, adalet sorunu, çevre katliamının yansımasıdır.”

 Ferit Tunçer’in “Değişmeli” isimli yeni single çalışması müzisyen performansına öncelik verilen CGI destekli klip olarak yayına hazırlandı. Klibin yönetmenliği ve montajı bir önceki şarkısında da olduğu gibi yine “the Eye of the Witch” tarafından gerçekleştirildi.

“Değişmeli” şarkısını dijital platformalardan, klibini ise OnAir Sahne YouTube kanalından takip edebilirsiniz.

Spotify

Apple music

Fizy

Deezer

Muud

Youtube music

MeetWeb

İnstagram

Twitter

DEĞİŞMELİ

Bir yanım hasta

Bir yanın aç açıkta
Gün doğmadı her yer,
Her yer karanlıkta

Feryat figan ruhum
Cehennem mi burada
Ben bunu hak etmedim  
Biz bunu hak etmedik
Biliyorsun…

Değişmeli gitmeli
Anlıyorsun
Nefes almak lazım
Ölüyorsun
Kanıyor her yanın
Tutunamıyorsun
Bu dünya değişmeli
Biliyorsun

Bir yanım hasta
Bir yanın aç açıkta
Gün doğmadı her yer,
Her yer karanlıkta

Feryat figan ruhum
Cehennem mi burada
Ben bunu hak etmedim  
Biz bunu hak etmedik
Biliyorsun…

Değişmeli gitmeli
Anlıyorsun
Nefes almak lazım
Ölüyorsun
Kanıyor her yanın
Tutunamıyorsun
Bu dünya değişmeli
Biliyorsun

-Solo-

Değişmeli gitmeli
Anlıyorsun
Nefes almak lazım
Ölüyorsun
Kanıyor her yanın
Tutunamıyorsun
Bu dünya değişmeli
Biliyorsun

Değişmeli gitmeli
Anlıyorsun
Nefes almak lazım
Ölüyorsun
Kanıyor her yanın
Tutunamıyorsun
Bu dünya değişmeli
Biliyorsun

Ferit Tunçer Hayatı

Eğitim hayatını İstanbul’da tamamladı. Ortaokul döneminde müzikle ilgilenmeye başladı. Kadıköy’de Akbaba Atlantis Stüdyosunda provalara ilk grubu Dark Grave ile başladı. İlk dönemler gitar üzerine yoğunlaştı fakat gruba istedikleri özellikte solist bulamayınca solistliği denedi ve ön plana solist kimliği çıktı, ses ve şan üzerine eğitimler aldı. O dönem aynı stüdyoda prova yapan Athena grubundan Hakan ve Gökhan ile tanıştı Athena grubunun ilk dönemlerinde solistliğini yaptı. 1992 yılında Athena ile beraber bir toplama albümde yayınlanması için (daha sonra Gökhan’ın da okuyacağı) One Last Breathe teklisini kaydettiler. 1993 yılında grupta ayrılana dek beraber birçok konser verdi. 1993 yılında Barış Yıldırım, Asrın ve Emre Tüfekçi ile Türk Metal Müziğinin kült gruplarında İllegal Süttozu’nu kurdu ve grubun solistliğini üstlendi.. Aynı yıl Visions of Insanity teklisini kaydettiler ve 1994 yılında şarkının klibini çektiler.

1995 yılında yaptıkları sert müziğe etnik ögeler ekledikleri Şehrazat prodüktörlüğünde bir proje olan AF ile Raks ve S Müzik etiketiyle Türkiye’nin popüler müzik dünyasına giriş yaptılar. Albümün ilk iki çıkış parçasının klibi Sinan Çetin tarafından çekildi. ilk çıkış yapılan şarkı “Af Çıkıyor” ve ardından yayınlanan “Kızancıklar” ile o dönemin müzik listelerinde hızla yükselip büyük popülerlik kazandılar. O yıl Türkiye’nin Müzik Ödülleri En iyi grup kategorisine aday gösterildiler. Fakat ödülü kazanamadılar. S Müzik etiketiyle ikinci albüm olan AF II çıkışını ise Barış Manço‘nun Nick the Chopper parçasına Barış Manço‘nun yazdığı Türkçe sözlerle Evelallah ismini alan şarkı oldu. Şarkının klibini yine ünlü yönetmen Sinan Çetin ile Tunus‘ta çekildi. Şarkı ve klip büyük beğeni topladı ve 1998 yılında tekrar Kral Tv Türkiye’nin Müzik Ödülleri En iyi grup kategorisine aday gösterildiler ve ödülü kazandılar. aynı yıl grup değişen kişisel müzik hedefleri sebebiyle dağıldı. 2001 yılında Af grubunun değişen kadrosu ve müzik tarzıyla grubun solistliğini artık tek başına üstlenen Ferit Tunçer Beş Mevsim  ismiyle bir tekli çıkarttı. 2004 yılında Esen Müzik etiketiyle 46:19 isimli albümü çıkarttı. Albümün çıkış ve klip şarkısı olarak “Yarının Anıları” seçildi. Klip yönetmeni Serdar Seki’dir.

2009 yılında Türk Heavy Metal grubu nreAson‘a solist olarak katıldı. 2018 yılında solistliğin yanında kayıt, mix ve masteringini üstlendiği nreAson .dirt albümü piyasaya çıktı.

2021’de solo projelerinin startını veren Ferit Tunçer Hüküm isimli bir şarkısını OnAir Sahne’den yayımladı.

 

likeheartlaughterwowsadangry
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Erişim engellendi !