CİDESPHERE

ARİF : Cidesphere’in kuruluş süreci nasıl gerçekleşti ve daha önemlisi yeniden bir araya geliş kararı nasıl alındı? 

Aydın: Bir gün işyerinde fax makinesi önünde beklerken vokalistimiz Oral aradı ve Cidepshere i yeniden kuralım dedi. Orjinal kadro olması durumda kabul ettim ve ilk fırsatta bir toplantı yaptık, orada bazı yazılı kararlar alındı. Konserler, yurtdışından yeni bir albüm, merch basımıı vs orada alınan kararların hepsini gerçekleştirdik.

Başar: İlk kuruluş sürecini arkadaşlar anlatmış. Ben Suicide split ve Interment sonrası farklı müzikal yönelimler sebebiyle gruptan ayrılmıştım. Uzun yıllar sonra Oral’dan yeniden topluyoruz eski kadroyu mesajı sonrası eski dostlarla tekrar bir araya gelme fırsatını tereddütsüz kabul ettim. Daha sonra calışmalara başladık.

Oral : Valla grubu yeniden toplarken herkesin aynı derecede istekli ve mutlu olması, halen de durumun %100 aynı olması beni apayrı mutlu ediyor. Bence en fantastik olay, grubu yeniden toplama gazıyla herkes birbirini ararken Taylan’ın “bilmemkaç yıl sonra bugün Ankara’ya yeniden tayinim çıktı” diyip geri dönüşü okeylediği andı. Herşey iyi güzel de Taylan o gün -grubu kuralım dediğimiz gün- her şeyden alakasız şekilde Ankara’ya yeniden taşınacak olması “Göklerden gelen bir karar vardır” klasmanındaydı haha…

ARİF: heavy stage konseri geri dönüş için sizleri ne derece ateşledi?

Başar: Uzun zamandan sonra şarkıları yeniden hatırlama süreci zorlu olsa da Cidesphere konserlerini özlemişiz. Heavy Stage stüdyo calışmalarını ve yeni şarkı yapım sürecini hızlandıran bir itici bir etki yarattı. Seyircideki enerjiyide gözlemlemiş olduk. Heavy Stage ile Ali ve Gizem’e selamlar yeni Heavy Stageleri bekliyoruz.

Aydın: Heavy Stage konserleri olmasaydı yeni albümü kaydedemezdik, ilk başlarda iş çıkışında gitarı omzumuzda taşıyamayacak kadar yorgun olsak da zamanla herkes istediği forma bu konserler sayesinde kavuşmuş oldu.

Oral : Heavy Stage’e hazırlanırken albümün ilk riffleri yazılmaya başlanmıştı ancak HS konseri bizi hem motivasyon hem de kondüsyon olarak iyi bir albüm çıkaracak seviyeye çok hızlı şekilde çıkardı.

ARİF:*interment* ile *dawn of a new epoch* bu iki albüm arasında sizler için nasıl farklar var? 

Taylan : Interment zamanında müziğe çok vakit ayırabiliyorduk. Daha çok gitar çalıp daha çeşitli fikirler bulabildiğimiz ve birlikte çok vakit geçirebildiğimiz için farklı şeyleri harmanladığımız bir albüm ortaya çıktı. DoNE döneminde ise daha olgun, daha rafine ama çok enerjik bir albüm yapmak istedik. Interment, şarkıların yapısıyla geç anlaşılabilecek ama uzun yıllar severek dinlenecek bir albüm oldu fakat artık dünya çok daha hızlı tüketiyor. Bu albümde düzenlemeye odaklanarak kısa, akıcı, vurucu ve hala 90’lar metaline yakın şarkılar yapma fikriyle yola çıktık.    

Aydın: iki albüm arası çok fazla zaman geçti ve müziğe bakış açımızın biraz daha değiştiğini, albüme daha karanlık öğeleri ekleyerek görmüş olduk.

Başar: İki albümüde çok severim:  Interment riff cesitliligi çok olan farklı türleri barındıran bir albüm.Gençlik dönemlerimizde dinlediğimiz farklı türlerin harmanı diyebiliriz. Dawn of a New Epoch dinlediğimiz türler içinde daha çok sevdiklerimizin öne çıktığı Interment’ın elekten geçirilmis daha oturaklı daha karanlık hali diyebiliriz.

ARİF:Bildiğim kadarıyla pandemi süreci albümün çıkış tarihini etkiledi bu süreçte albümün gidişatını etkilicek başka durumlar yaşandımı? 

Başar: Pandemi öncesi davulcu değişimleri süreci biraz uzatsa da Ünsal Özata’nın kayıt süresinde verdiği karşılıksız destek ile kaydı hızlıca hallettik ve albümü hazır hale getirdik.

Aydın: Pandemi öncesi albümün bitmiş olması büyük bir şanstı, bu durum albüm sonrası hemen konsere çıkmamızı engelledi. Prodüktörümüz ünsal benim çok eski bir gitar öğrencim ve çok sevdiğimiz bir dostumuzdu, kayıt sırasında bize büyük destek oldu.

ARİF:*dawn of a new epoch*için geri dönüşler veya tepkiler sizleri yeni bir albüm için ateşledimi tepkilerden memnunmusunuz? 

Başar : Çoğunlukla güzel geri dönüsler aldık yerli yabancı webzinelarda..Yapıcı eleştirileride dikkate alıyoruz yeni şarkı yapım sürecinde.

Aydın: Testimony recods un gönderdiği promolar saysinde avrupada yeteri kadar yerde güzel kritikler yapıldı. Kritiklerde bazen “a veya b grubuna benzetme” ifadelerini görsek de bir gerçek var ki bu müzik bizimle başlamadı, biz de bir şeyleri keşfetmiş değiliz. Sadece sevdiğimiz müziği yaptık.

ARİF:konserler başladığı dönemde benimde sahnede en çok görmek istediğim gruplardan biri cidesphere peki cidesphere sahnede hangi parçaları söylemekten keyif alır?

Başar: Yeni albümden sonra konser veremedik malum pandemi nedeniyle. O şarkıların konserdeki etkileşimlerini görmek lazım. Eskilerden sayarsak ; Unprecious Memories, Deepscar, Tragic End en keyifli şarkılar benim açımdan.

Taylan : Interment’tan iniş çıkışlarından dolayı en çok Demise’ı çalmayı seviyorum. Fakat konser kapanışlarını yaptığımız Unprecious’ta ortalık yıkılıyor, dinleyenlerin eşsiz tepkilerinden dolayı Unprecious’u çalmak da büyük keyif veriyor. Yeni albümdeki şarkılarda da Unprecious tarzı bir trafik var, yeni şarkılar hepsini çalmaktan keyif alacağım, konserler baya gaz geçecektir.

Aydın: umarım en kısa zamanda konserler başlar, eski ve yeni albümdeki bazı parçaların haricinde arkadaşlar da uygun görürse carcass çalmak isterim. Genelde çok fazla death coveri yaptık. kadromuzda Türkiye’deki ilk death tribute band kadrosundan çok kişi var.

ARİF:Bireysel olarak sizlerin müzik kültürünü ifade eden gruplar hangileridir? 

Başar: Dissection, Atg, Carcass, Demilich,Incantation, Natron, Cynic ,Death ,Suffocation ,Dying Fetus, Krabathor, Slayer , Deftones , Tool ,Apc,Mutemath, Ulver. Yerlilerden Cenotaph , Suicide, Sethect, Ominous Grief ,Carnophage, Burial Invocation, Corroded.

Aydın: Eski anadolu rock grupları çok değerli, bunların haricinde hardal, meteor, bunalımlar, hepsi birer altın.

Taylan : 20 sene önce kaybetmiş olsak da hala Chuck’ın yaptığı her şarkının hayranıyım. Son yıllarda yeni gruplardan çok iyi albümler çıkıyor fakat ben hala 90’lar ve 2000’in ilk yıllarındaki metal albümlerini döndürüyorum.

Oral : Death, Suffo, Cannibal, Hypocrisy, Slayer, At the Gates, Carcass, Morbid Angel, Deicide, Cynic, Atheist, Malevolent Creation, Deeds of Flesh, Dying Fetus aklıma gelenler. Yerli gruplardan da Suicide ve Cenotaph benim için ayrı yerdeler.

ARİF:testimony records ile anlaşma süreci nasıl gerçekleşti? 

Aydın: patron göndermiş olduğumuz promosyonu çok beğendi , defalarca dinlediğinde dair bize mesajlar atıyordu, sözleşmeyi imzaladıktan sonra cd ve plak baskı işlemleri hızla başladı.

Oral : Testimony Recs. Bizim için ilk günden bu yana ciddiyetle iş yapmış bir firma oldu. Kontrat kısmında da aynı şekilde işler gelişti.

ARİF:Bireysel olarak müthiş müzisyenlersiniz ve bir arada oluşunuz bence cidesphere i efsaneler arasına soktu yeni albüm çalışmalarınız devam edecek mi? 

Taylan : Tekrar birleştiğimizde ortak fikrimiz konserler için değil albüm yapmak için toplanmaktı. Bir albümlük toplanmak da bize yetmez, yeni şarkılar yapıyoruz. Testimony Records ile anlaşmamız devam ediyor, herşey yolunda giderse yeni albümler çıkarmaya devam edeceğiz. 

Başar: Kesinlikle devam edecek yeni sarķılar yazılıyor.

Aydın: Düşüncelerin için teşekkür ederiz, vakit bulduğumuz sürece illa ki yeni bir albüm yapmak istiyoruz. Bunun için elimizde yeni parçalar mevcut.

ARİF: Uzun bi süre ara vermiş olmanıza rağmen kemik kadroyu korumayı nasıl başardınız ve izni olursa goremaster ın gruba dahil olma süreci nasıl gerçekleşti?

Başar: Çok zor olmadı aramızda bir kin düşmanlık olamayacak kadar çok eski arkadaşlarız. Grup haricinde de vakit geçiriyoruz piknik ve hamam serüvenlerimiz çok. 

Aydın: kemik kadro ile çok iyi vakit geçiriyoruz, ev çalışmaları müzikten çok ekonomi ve siyaset muhabbetleriyle geçiyor. Bir stüdyo çıkışı simit cafe de goremaster a mesajla parçaları gönderdik, goremaster da bizi çok seven bir abimiz olarak bize tecrübesiyle büyük destek oldu.

Oral: Davulcu olarak “bulunduğumuz durumda ne yapmalıyız” dediğimiz vakit Başar direk olarak “Goremaster beyler” dedi. Aradık, büyük bir enerjiyle ve istekle olaya girdi. Albüm kaydına acayip hızlı şekilde hazırlandı. Araya ciddi bir bel/sırt sakatlık süreci girmesine rağmen kayıtta da harika çaldı.

ARİF:Son olarak bence *dawn of a new epoch*müthiş bir albüm olmuş ellerinize sağlık cidesphere dinleyenlerine söylemek istedikleriniz nelerdir?

Başar: Teşekkür ederiz röportaj için. Konserlerde görüşürüz. Dinleyiciler Sosyal medya hesaplarından Cidesphere ‘i takip edebilirler gelişmelerden haberdar olmak için.

Aydın: en kısa zamanda konserlerde görüşmek üzere.

Oral : Konserler başladığında olabildiği kadar çok yerde çalmak istiyoruz. Şu ana kadar aldığımız tepkiler ve yorumlar için çok teşekkür ediyoruz.

BİR HAYRANI OLARAK VAKİT AYIRDIKLARI VE SAMİMİ CEVAPLARI İÇİN CİDESPHERE’A ÇOK TEŞEKKÜRLER 

likeheartlaughterwowsadangry
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Erişim engellendi !